Technologia

Nadchodzą czasy eSIM

Czym właściwie jest eSIM i jak zrewolucjonizuje nasze codzienne życie?

eSIM jest w zasadzie niewielkim chipem w telefonie i działa w podobny sposób jak chip NFC, który jest używany do płatności Apple Pay lub Google Pay[1]. Nie występuje jako fizyczna  karta, taka jaką znaliśmy do tej pory. Moduł ma formę wbudowanego w urządzenie układu scalonego MFF2 o wymiarach 6 x 5 mm.

Nowe rozwiązanie pozwoli nam na szybszy i łatwiejszy wybór lub zmianę operatora. Informacje na eSIM są wielokrotnego zapisu, co oznacza, że ​​możesz zdecydować się na zmianę firmy za pomocą prostego połączenia telefonicznego.

Rezygnacja z klasycznej karty i przejście na eSIM jest wygodne i minimalizuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia czytnika, a co za tym idzie podnosi bezpieczeństwo jego użytkowania. To ważne, ponieważ dotychczasowe karty SIM można było łatwo zniszczyć.

Wykorzystanie eSIM przynosi także szereg innych korzyści. Daje ona możliwość rozdzielenia osobnego numeru firmowego od prywatnego lub posiadania dedykowanej karty SIM do roamingu danych w przypadku podróży do innego kraju.

„eSIM mają potencjał, aby wyeliminować opłaty roamingowe za granicą”, mówi Steve Alder z firmy Truphone. „Umożliwia to również szybkie przełączanie operatorów w celu uzyskania połączenia, jeśli znajdują się w obszarze bez sygnału… Ponieważ konsumenci i operatorzy zaczynają dostrzegać korzyści, masowe wdrażanie eSIM będzie nieuniknione”.

eSIM to także doskonałe rozwiązanie dla innych urządzeń, takich jak laptopy czy tablety, gdzie bezproblemowa łączność stanie się normą.  Aktywacja eSIM pomoże jednocześnie zmniejszyć nasze urządzenia mobilne. Obecnie, w przypadku  telefonów może to nie mieć większego znaczenia, ale może być to bardzo pomocne na przykład dla Apple Watch[2].

W Wielkiej Brytanii EE i Vodafone obsługują już eSIM, chociaż w przypadku drugiego operatora występuje on tylko w Apple Watch Series 3 lub 4 Cellular. W Polsce tę usługę jako pierwszą wprowadził Orange.

[1] https://www.pocket-lint.com/phones/news/134640-what-is-an-esim-and-how-will-it-change-connected-devices-for-the-better

[2] https://www.digitaltrends.com/mobile/esim-explainer/

Next Mobile
Posts created 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *